jinekoloji - genital siğil
 

GENİTAL SİĞİL – KONDİLOM – HPV

Siğil – Kondilom -HPV (Human Papilloma Virüsü) cinsel ilişki yoluyla bulaşabildiği gibi gerçek bir cinsel ilişkiye girilmediği sürtünme vs. gibi durumlarda da genital bölgelerin, virüs yerleşmiş bölgelerin, temas ettiği kasık, ağız, anüs, baş ve boyun gibi bölgelerde karşı tarafa geçerek bulaşabilir.
Kondilomun teşhis edilmesi HPV tedavisine hızla başlamak için büyük önemlidir. Kendinizde ya da partnerinizde HPV olduğuna dair bir şüpheniz varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olup HPV DNA testi yaptırmanızda fayda var.
HPV virüsü siğiller sebebiyle günlük hayat konforunu etkileyebileceği gibi virüsün kansere dönüşme riskinden dolayı hayati tehlike de yaratabilmektedir. Bu sebeple erken teşhis edilip bir an önce HPV tedavisine başlanması birey için en iyisi olacaktır.
Yaygın kanserlere sebep olanlar ise HPV tip 16, 18, 31 ve 45  tiplerinin tespiti halinde mutlaka KOLPOSKOPİK BİOPSİ işlemi yapılmalıdır.

 

GENİTAL SİĞİL KONDİLOM -HPV TEDAVİSİ

 
Genital siğiller, kondilom , HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu nedir ?
Genital siğiller, kondilom , HPV  (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu toplumda her 10 kişiden 1’inde görülmektedir. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişiler ise yüksek risk grubundadır. HPV aşısı kadın ve erkeklerde, HPV enfeksiyonundan korunmak için alınabilecek en önemli tedbirdir.
 

Genital Siğiller Nasıl Belirti Verir ?  

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pürtüklü yapıdadır. Birden çok olduklarında birleşerek karnabahar görünümünü alabilirler. Başlangıçta deri renginde veya kahverengi kabartılar şeklinde olabilirler. Siğiller genellikle şikayete neden olmazken, bazen kaşıntıya neden olabilir, cinsel ilişki sırasında kanayabilir.
 

Genital Siğiller Nasıl Şikayet Verir ?

Siğiller tek, grup halinde, ciltten yüksek, yassı veya “karnıbahar” biçimli olabiliyor.
Deri kabarık, üzeri pürtüklü, deri rengi, açık kahverengi ya da rengi gri olabiliyor.
Genellikle acı-ağrı hissi olmuyor. Ancak kaşıntı olabiliyor.
Cinsel ilişki sırasında hafif kanama yapabiliyor.
 

Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında siğil ne zaman ortaya çıkabilir ?

Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında, haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkabiliyor.
 

Genital Siğiller Hangi Bölgelerde Ortaya Çıkabilir ?

Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağzın genital bölgeye teması olursa nadir olarak boğazın içinde siğile neden olabilir.
Kadınlarda
Vulvada (dış kadın genital bölgesi)
Vajina içinde veya çevresinde
Anüs içinde veya çevresinde
Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluştuğu yer)
 

GENİTAL SİĞİL , KONDİLOM Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

HPV enfeksiyonunu vücudunuzdan atacak bir tedavi yoktur. Ancak genital siğiller aşağıdaki yöntemlerle yok edilebilir. Tedavide sadece siğillerin yok olması değil, siğilin bulunduğu dokunun tamamen temizlenmesi amaçlanır.
Genital siğiller krem, kriyoterapi (yakma) ya da dondurma, siğil büyükse cerrahi ile tedavi ediliyor.

Kremler

Bunlar siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi sağlayan ilaçlardır.

Kriyoterapi

Bu, siğilin sıvı nitrojen püskürtülerek dondurulması ve dağılmasını sağlar. Anestezi gerektirmez.

Elektrokoterizasyon

Siğillerin elektrik akımı yoluyla yakılmasındır, lokal anestezi ile o bölge uyuşturularak işlem yapılır.

Cerrahi

Genellikle anestezi altında yapılır ve cerrah tarafından siğiller tek tek ameliyatla temizlenir. Tedavideki esas hedef, siğillerin bulunduğu taban dokunun tamamen yok edilmesidir.
 

Ameliyatsız Lazer Genital Siğil Tedavisi Nedir ?

Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.
 

Kriyoterapi Tedavisi nedir ?

Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 
 

Genital Siğiller Tamamen iyileşirmi ?

Tüm bu tedavi yöntemleriyle mevcut siğiller iyileşir. Ancak taşıyıcılık yıllarca devam edebilir. Bu yüzden kişinin immün sistemindeki değişikliklere bağlı olarak siğiller tekrar çıkabilir.
 

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır, Bulaşma Yolları Nelerdir?

HPV (Human Papilloma Virüsü) cinsel ilişki yoluyla bulaşabildiği gibi gerçek bir cinsel ilişkiye girilmediği sürtünme vs. gibi durumlarda da genital bölgelerin, virüs yerleşmiş bölgelerin, temas ettiği kasık, ağız, anüs, baş ve boyun gibi bölgelerde karşı tarafa geçerek bulaşabilir.
Bu yüzden HPV, aktif cinsel yaşamı olan bireylerde görülür. Bulaşma riski yüksek grubu ise birden fazla kişiyle cinsel teması olan kişiler ve bu kişilerin partnerleri oluşturmaktadır.
Risk grubu içerisindeki bireylerin cinsiyeti fark etmeksizin HPV riskleri özdeştir. HPV’nin bazı kişilerde yıllarca enfeksiyon belirtisi vermediği bilinmektedir. Yani HPV pozitif bireyin bu durumun farkında olmadığından gerekli tedbirleri alamadığı ve tedavi olamadığı için hastalığı bir çok kişiye yayması mümkündür. HPV vücut sıvılarının karın, kasık ve ağız bölgesinden transferi gibi durumlar ile de bulaşabildiği için prezervatif ve oral konstraseptifler kullanmanın kesin bir tedbir olmayacağı da bilinmelidir.
 

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV cinsel yolla bulaşan ve genital bölgeleri etkileyen bir enfeksiyon olduğu için ilk belirtiler genellikle genital bölge çevresinde; bazende ağız, boyun, anüs, kasıklar gibi vücudun belirli bölgelerinde siğil şeklinde görülür. Kondilom denilen bu siğiller bir veya birkaç tane olacak şekilde irili ufaklı ve farklı renklerde kendini gösterir. Bu siğiller yavaşça büyüyerek karnabahara benzer. Kokusuz ve ağrısız oldukları gibi kısmen sert olup kaşıntı ve ağrıda yapabilirler.
 

HPV Tipleri Nelerdir?

HPV’nin bilinen 100’den fazla tipi vardır. Bu tipler düşük, orta ve yüksek riskli olarak gruplandırılırlar. Düşük riskli tipler kansere sebebiyet vermezler. Bu tipler nonkarsinojenik HPV olarak anılır ve Tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 olarak bilinir ve en yaygın olanları HPV tip 6 ve 11’dir. Virüsün yüksek risk taşıyan Tip 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 adı verilen tiplerine ise karsinojenik HPV adı verilir.
Yaygın kanserlere sebep olanlar ise HPV tip 16, 18, 31 ve 45 olup bu tip HPV’lerin rahim ağzı, penis, anüs v.s. gibi kanserlere yol açtığı bilinmektedir.
 

Yüksek riskli HPV tiplerinde ne yapılmalı ?

Yaygın kanserlere sebep olanlar ise HPV tip 16, 18, 31 ve 45  tiplerinin tespiti halinde mutlaka KOLPOSKOPİK BİOPSİ işlemi yapılmalıdır .
 
HPV virüsü cinsel yolla bulaşmaktadır ve yaklaşık her 10 kişiden 1’inde görüldüğü bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında yüksek risk grubu olarak nitelendirebileceğimiz kişiler birden fazla kişiyle yada HPV virüsü taşıdığını düşündüğünüz biriyle birlikte olduysanız veya birden fazla kişiyle birlikte olduysanız bir HPV testi yaptırmanızda fayda var. Kuluçka döneminin kısa sürdüğü senaryoda ise genital bölgede görülen kabarcıklar (kondilom siğilleri) HPV enfeksiyonu belirtisi olabilir.
 

HPV Testi Nasıl Yapılır?

HPV virüsünün, tiplerine bağlı olarak birtakım kanserler ile arasında yüksek oranlı bir bağlantı vardır. HPV’ye veya başka sebeplere bağlı hücresel bozuklukların test edilmesi için uygulanan tarama testlerinden biri de SMEAR testidir. Kadınlarda HPV DNA testi rahim ağzı bölgesinden fırça yardımıyla sürüntü alınması yoluyla da yapılır. Erkeklerde de siğillerden parça alarak ya da penis veya kasık bölgesinden sürüntü alınarak yapılır. Bu işlem oldukça kısa sürer ve genelde acısız olur. Bu sürüntünün laboratuvar ortamında incelenmesi sonucu bireyin HPV pozitif olup olmadığı anlaşılır. Görsel belirtiler ve riskli grup içinde bulunmak enfeksiyonun doğru tanısı için destekleyici olabilir. HPV DNA testi yaptırmak için ne yapmanız gerektiği ve HPV DNA testi fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kondilomun teşhis edilmesi HPV tedavisine hızla başlamak için büyük önem arz eder. Kendinizde ya da partnerinizde HPV olduğuna dair bir şüpheniz varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olup HPV DNA testi yaptırmanızda fayda var.
HPV virüsü siğiller sebebiyle günlük hayat konforunu etkileyebileceği gibi virüsün kansere dönüşme riskinden dolayı hayati tehlike de yaratabilmektedir. Bu sebeple erken teşhis edilip bir an önce HPV tedavisine başlanması birey için en iyisi olacaktır.
 

Tedavi Süreci ve Sonrası

HPV virüsünün neden olduğu siğiller hangi yöntemle alınmış olunursa olunsun tekrar ortaya çıkma riskleri vardır. Bu sebeple enfekte bireylere doktorlar, bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar ve antitümör tedaviler uygulayabilir. Fakat bireylerin en çok dikkat etmesi gereken şey HPV enfeksiyonun nüksetmemesi için günlük hayatlarında bir takım kurallara riayet etmeleri olacaktır.
Biz hastalarımıza birden fazla kişiyle cinsel ilişkiden kaçınmalarını, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmalarını, kişisel hijyene önem vermelerini, beslenme şekline dikkat etmelerini ve tedavi sırasında sigaranın bırakılmasını önermekteyiz.
 HPV enfeksiyonu toplumda her 10 kişiden 1’inde görülmektedir. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye giren kişiler ise yüksek risk grubundadır. HPV aşısı kadın ve erkeklerde, HPV enfeksiyonundan korunmak için alınabilecek en önemli tedbirdir. 
 

HPV Aşısı Nedir, Ne İşe Yarar?

HPV aşısı en sık rastlanan belli HPV tiplerinden bireyleri koruyor. Bu aşılar doğru zamanda yapıldığı takdirde genital siğiller meydana getiren ve kansere sebep olabilen HPV tiplerine karşı etkili oluyor. Fakat bireyde halihazırda HPV enfeksiyonu ve genital siğiller var ise HPV aşısı tedavi edici olarak kullanılamıyor. HPV aşısı aktif cinsel hayat başlamadan önce uygulanırsa etkinliği daha yüksek oluyor. Aşının en etkin olduğu grup ise çocuklar ve gençler. Henüz cinsel ilişkide bulunmamış kişilerde işe yaramasının sebebi ise bu kişilerin henüz HPV ile karşılamamış olma olasılıklarının yüksek olması. HPV aşısının oldukça güvenli ve etkin bir aşı olduğu klinik deneylerle ispatlanmış olup bir çok ülkede rutin aşı programına alınmıştır. Aşı yerinde acıma ve hassasiyetten başka bir yan etkisi bulunmaya HPV aşısı genital siğillerin ve anüs kanserinin önüne geçebiliyor. Diğer HPV ilişkili kanserler için henüz kanıtlanmış bir etkinlik çalışması yok.
HPV aktif cinsel hayatı olan herkesi etkileyebilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde penis ve anüs kanserine kadar ilerleyebilen; her iki grupta da genital siğillere sebep olan bu enfeksiyondan korunmak için alınması gereken önlemlerin başında aktif cinsel yaşam başlamadan HPV aşısı olmaktır.
 

HPV’den Korunmak İçin Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

HPV enfeksiyonundan korunmanın en kuvvetli yolu HPV pozitif biriyle cinsel temastan kaçınmaktır. Fakat HPV enfeksiyonu her zaman belirtilerini hemen genital siğiller (kondilom) olarak göstermez. Bu durumda bireylerin dikkat edeceği en önemli husus tek bir kişiyle cinsel temas kurmaktır. Çok fazla kişiyle cinsel temas kuran kişiler ve bu kişilerle cinsel temas kuranlar çok büyük HPV enfeksiyonu geçirme riski taşırlar. Prezervatif takmak bir nebze olsun HPV bulaşıcılığını engellese de cinsel ilişki sırasında bireylerin birbirlerine temas eden yerleri de bu enfeksiyonun bulaşmasına sebep olur. HPV oldukça yaygın ve genellikle görünmez olduğu için cinsel yaşama başlama yaşı gelmeden HPV aşısı olmak HPV’den korunmak için en önemli yöntemdir.
 

İstanbul dışından gelsem aynı gün içerisinde Genital siğil – Kondilom HPV tedavisi olabilir miyim ?

Evet aynı gün içerisinde İstanbul dışından da gelecek hastalarımızın randevu almaları halinde Genital siğil – Kondilom HPV tedavisi gerçekleştirilerek gerekli kontroller eşliğinde taburcu olmaktadırlar.
GENİTAL SİĞİL , KONDİLOM ve HPV belirtisi lezyonlarınızı   0539 431 90 40  nolu telefondan ve whatsapp üzerinden uzman doktorlarımıza ücretsiz danışabilirsiniz.

 

Genital Siğil - HPV

Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara