700 TL. Anestezili Kürtaj

Özel İstanbul Kürtaj Kliniği

7/24 Bilgi ve Randevu

0539 431 90 40

Kürtaj Bilgisi Gizliliğiniz Sağlanmaktadır.

Kürtaj öncesi neler yapılır?

 

kürtaj öncesi

Kürtaj olmaya karar verdikten sonra kliniğimizde yaptığımız değerlendirme ve ultrasonografi sonrasında işlem ya aynı gün ya da belirlenen başka bir günde hastane koşullarında gerçekleştirilir. İşlem için 5 saatlik bir açlık ve susuzluk süresi esastır.​

Kürtaj Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Kürtaj fiyatları konusunda detaylı bilgiye Kürtaj Fiyatları sayfamızdan bakabilirsiniz.

Kürtaj Nedir? – Evlilik Dışı Kürtaj Yapılır mı?

Kürtaj öncesi hazırlık yazımızda evlilik dışı ve bekar kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Halk arasında evli olanlar ve olmayanlar için kürtaj fiyatları noktasında farklı rakamların söz konusu olduğu düşünülebiliyor. Oysa hangi sağlık kuruluşunda bu hizmet alınıyor olursa olsun, evli olan ve olmayan kadınların ödemesi gereken ücret aynı olacaktır. Evli olmayanlardan daha yüksek bir fiyat talep edilmesi söz konusu olmaz. Çünkü yapılacak cerrahi müdahale değişmiyor ve dolayısıyla evli olmayan kadınlardan daha düşük ya da yüksek bir fiyat talep edilmesi de gerçeği yansıtmıyor.

 

Bu nedenle kürtaj fiyatları hakkında araştırma yaparken evli olup olmadığınız kıstasını bir kenara bırakabilirsiniz. 18 yaşından büyükseniz ve evli değilseniz herhangi bir onay ya da izine ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırabilirsiniz. Sadece sizin gebeliğin sonlandırılması talebiniz ve bu yöndeki beyanınız kürtaj yaptırmanız için yeterli olur. Ancak gebeliğin 10. haftasından sonra yasalar kapsamında kürtaj yaptıramayacağınızı unutmayın ve bu süreyi geçirmeden kürtaj işlemi için bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Şayet evliyseniz ve 18 yaşından büyükseniz eşinizin de izninin olması gerekiyor. Yasalar gereği ancak eşlerin de kürtaja onay vermesi durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla kürtaj fiyatları kadar bu işlemin yasalar kapsamında hangi koşullarda yapılabildiği konusunda da bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Evlilik dışı kürtaj fiyatları ne kadar?

Evlilik dışı kürtaj fiyatları sıklıkla tarafımıza sorulmaktadır. Kürtaj fiyatlarının belirlenmesine kürtajın evlilik dışı / içi olmasının bir önemi yoktur. Kürtaj operasyonları istenmeyen veya zorunlu sebeplerle gebeliğin tıbbi tahliyesidir. Kürtaj fiyatları belirlenirken yasal sebepler(evlilik durumunda bebeğin babasından da onay alınmalıdır) haricinde evlilik durumu sorgulanmaz. Kürtaj operasyonlarının yasal durumu hakkında bilgi almak için kürtajın yasal boyutu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj Nedir?– Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

 

Kürtaj öncesi hazırlık yazımızda güvenli kürtaj hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Anestezi doktoru tarafından verilen genel anestezi sonrasında (burada uygulanan genel anestezi hafif bir anestezidir ve büyük ameliyatlar için uygulanan anesteziye göre daha çok derin uyku şeklinde de tarif edilebilir) işlem vakum yöntemiyle yapılır ve ortalama 5 dakika sürer.​

Kliniğimize baş vuran hastalarımızda kürtaj işlemi esnasında aşağıdaki aşamalardan geçilir:​

Kürtaj öncesi hazırlık – Randevu alınması

İstenmeyen gebelik sorununuz için değerlendirme öncesi randevu almanız gerekmektedir. Bu randevuda muayene yapılacak ve size işlemle ilgili ayrıntılı bilgiler verilerek aklınızdaki tüm sorulara yanıt verilecektir.

Kürtaj öncesi hazırlık – Muayene ve bilgilendirme

kürtaja giderken hazırlık

Muayenehanemizde yapılan ultrasonografi değerlendirmesi ile gebelik haftanız teyid edildikten sonra işlemle ilgili ayrıntılı bilgi verilecek ve işlem için hastane randevu zamanı kararlaştırılacaktır. İşlemin aynı gün olmasını istiyorsanız günün son saatlerine randevu alınız ve 5 saatlik açlık ve susuzluk sürenizi bu muayene randevusundan bir-iki saat sonrasına denk gelecek şekilde ayarlayınız.

Kürtaj öncesi hazırlık – Hastanede yapılan işlemler

Hastaneye gittiğinizde resepsiyon bölümünden kaydınızı yaptırdıktan sonra odanıza alınacaksınız. Burada gerekli işlemleri takiben müdahale odasına alınacak, anestezi doktorunun verdiği hafif anestezi sonrasında DOKTORUMUZ tarafından vakum ile kürtaj işleminiz uygulanacaktır.

Kürtaj öncesi hazırlık – Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi için hasta önce jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Daha sonra eğer genel anestezi uygulanacaksa bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir. Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlem olup belki de tüm girişim sırasında hissedilen tek ağrı olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan enjekte edilerek hasta uyutulur.

kürtaj öncesi ne yapmak gerekir

Müdahale masası adı verilen jinekolojik masada siz uyuduktan sonra spekulum adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir ve  Vajen antiseptik solusyonlarla temizlendikten sonra, “teneculum” denilen aletle “cervix” (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.

Önce “buji” denilen düz çubuklarla rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Ve nihayetinde bir “vakum enjektörle” rahim içine girilerek gebelik materyali tamamı alınıncaya kadar çekilir (aspire edilir). Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve işlemden hemen sonra hastanın uyanması sağlanır.

Bundan sonraki gebeliklerinizin olumsuz etkilenmemesi için vakum yöntemi kullanılmaktadır.​

İsterseniz işlemin bitiminde gebelikten korunmanız için rahim içi spiral uygulaması da yapılabilir.​

İşlem için tercih ettiğimiz anestezi şekli anestezi uzmanı tarafından damardan sadece sedasyon ilacı verilmesi şeklinde olduğundan işlem bittikten sonra dakikalar içerisinde bilinciniz tekrar yerine gelir.​

Uyanmadan hemen önce verilen ağrı kesiciler uyandıktan sonra da az ağrı duymanıza yardımcı olur.

kürtaj öncesi hazırlık

Karman kanülleri muhtelif çaplarda görülmektedir. Tek kullanımlık ve plastikten olan bu boru şeklindeki aletlerin ucu künttür ve rahim iç tabakasına zarar verme ihtimali azdır.​

Vakum enjektör ise uygun çaptaki Karman kanülü ile birleştirilir ve enjektörün içinde oluşan negatif basınç yardımıyla vakum kürtaj işlemi uygulanarak rahim içinin boşalması sağlanır.​

İşlem bittikten sonra müdahale odasında uyanmanız beklenir ve sonra sedyeyle odanıza alınırsınız.​

Kendinize geldikten sonra su içebilir hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir kaç saatlik bekleme süresinin sonunda evinize dönmek için taburculuk işlemleriniz yapılır.​

Kan uyuşmazlığınız varsa (sizin kan grubunuzun Rh(-), eşinizin kan grubunun Rh(+) olduğu durumlar) “uyuşmazlık “iğnesi” adı verilen iğne de bu aşamada veya siz uyanmadan önce uygulanır. Bu iğne işlemden sonra en geç 72 saat içinde uygulanmalıdır. Amacı bundan sonraki gebeliklerinizin kan uyuşmazlığından etkilenmesinin engellenmesidir.

Kürtaj öncesi yapılması gereken şeyler çok önemlidir. Gebe kaldığını düşünen kişi öncelikle bu olayı paylaşabileceği bir kişi varsa ona danışır ya da internet yolu ile kürtaj yaptıracağı hekimi bulmaya çalışır. Onlara ait web sayfalarını ziyaret ederler, çalışan hekimlere bakarlar, hekimlerin CV’sini incelerler, fiyat araştırırlar. Bu araştırma günlerce sürebilir. Kürtajın yapılacağı merkeze mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla veya eşinizle geliniz.

Kürtaj Nedir? – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

 

Kürtaj öncesi hazırlık yazımızda kürtaj işlemine ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır. Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır. Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları uygulanan kürtaj çeşitlerine bağlı olarak iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir. Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü kürtaj çeşitleri hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır. Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kürtaj Nedir? – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj öncesi hazırlık yazımızda kürtaj süresi hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz.

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. Tabi kürtaj süresi uygulana kürtaj çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor. Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Kürtaj Nedir?Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj öncesi hazırlık yazımızda kürtaj nasıl yapılır hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz. Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır. Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Uygulanacak kürtaj çeşitleri ne olursa olsun mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Maalesef ebe veya hemşire diplomalı kişilerin kendini doktor olarak tanıtıp kürtaj yapabildikleri olaylar yaşanmaktadır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur. Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır. Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir. Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır. Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize Kürtaj riskleri konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Kürtaj öncesi hazırlık aşamaları

kürtaj öncesi hazırlık

 • İşlemden 5 saat öncesinden ağızdan bir şey almayınız. Buna su da dâhildir.
 • Kürtaj öncesi, etraflı bir sorgulama sonrası tam jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile muayene yapılmalıdır.
 • Son adet tarihi, kan grubu, geçirdiği hastalıklar, neden gebeliği istemediği, bundan sonra aile planlaması konusunda ne yapacağı vs., iyi irdelenmeli ve kendisine işlem öncesi ve sonrası tıbbi danışmanlık verilmelidir
 • Kaç haftalık gebelik olduğu tespit edilmeli ve kayıt edilmelidir.
 • Hastanın son adet tarihi mutlaka yazılmalıdır.
 • İşlem odasına alınmadan önce mutlaka tuvalete giderek mesanenizi boşaltınız.
 • Kan gurubunuzdan mutlaka emin olunuz. Devamlı kullandığınız ilaçlar ve kronik bir hastalığınız var ise hekimi 1 gün önceden bilgilendiriniz.
 • Kürtaj işlemi kanamalı bir operasyon olup, hastada pıhtılaşma bozukluğu şüphesi bu işlemden önce araştırılmalı ve gerekirse testler yapılarak özel durumlarda önlemler alınarak kürtaj işlemi yapılmalıdır.
 • Gebelik haftanızı son adet tarihinize göre hesaplayın. Eğer son adet tarihinizi bilmiyor iseniz veya tam olarak emin değil iseniz doktorunuz zaten kürtaj öncesi ultrasonografi ile gebeliğin büyüklüğünü tespit edecektir.
 • Ülkemizde 10. gebelik haftasına kadar olan kürtajlar yasaldır. Gebeliğini sonlandırmak amacıyla hekime gelen hastada tam bir anemnez alınmalıdır (tıp dilinde hasta ile ilgili detaylı bilgi toplamak anlamında kullanılmaktadır.)
 • Herhangi bir şüpheli duruma karşı hastanın dosyasına ultrasonografi resmi iliştirilmelidir.
 • İşlem yapılacak hastada genital yol enfeksiyon taraması yapılmalı, yapılamıyorsa özellikle chlamydia enfeksiyonu açısından etkili antibiyotik tedavisi işlemden sonra uygulanması gereklidir.
 • Yüksek riskli gruplarda hepatit ve AIDS testi mutlaka yapılmalıdır.
 • Vaginal smear alınması mutlaka tüm hastalarda olduğu gibi önerilmelidir.

Kürtaj Öncesi Verilen İlaçlar

kürtaj öncesi ilaç

Kürtaj öncesinde hasta eğer anestezi türü olarak genel anesteziyi tercih etmişse damar yolundan anestezi ilacı verilerek işlem sırasında hastanın uyutulması sağlanır. Kürtaj esnasında hastanın uyuması için verilen ilaçlar büyük cerrahi operasyonlarda kullanılan narkoz ile aynı değildir. Bu ilaç grubuna sedatif adı verilir, genel anestezide olduğu gibi boğaza bir hortum sokulmaz ve hasta işlem esnasında ağrı, acı duymaz ve kürtajdan birkaç dakika sonra kendisine gelir. Bu uyutma şekline sedo anestezi denilir. Narkozsuz kürtaj olarak adlandırılan bir diğer anestezi türü de lokal anestezi ile kürtaj işlemidir. Bu işlem için rahim ağzına iğne ile anestezi ilaç enjekte edilir. Uyuşma sonrası rahim ağzı genişletilerek kürtaja başlanır.

Kürtaj öncesi tahlil ve test yapılarak hastanın sağlık durumu hakkında detaylı bilgi edilir. Kürtaj öncesi yapılan testler hemen hemen her cerrahi işlem öncesi istenen testlerdir. Hastanın kronik hastalığı varsa ya da düzenli kullandığı ilaçlar varsa hekim ile detaylıca paylaşmalıdır. Kan testleri ile kan pıhtılaşması süresi, kan değerleri, kan grubu gibi parametreler ölçülür. Kürtajda kan uyuşmazlığı saptanırsa çiftlere kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekir. Kan uyuşmazlığı kadının kan grubu faktörünün RH (-), partnerin ise RH (+) olması anlamına gelir.

Kürtaj Öncesi Sigara İçilir mi?

kürtaj öncesi sigara içilir mı

Kürtaj işleminden 5 saat yeme içme kesilmelidir. Gıda ya da sıvı alımı işlem esnasında mide içeriğinin akciğere kaçmasına neden olabilir ve bu ciddi bir komplikasyondur. İşlemden önce gıda ve sıvı alımı ile birlikte sigara kullanımına da ara verilmelidir. Sigara kullanımı işlem sırasında anestezinin etkisini azaltabilmekte,  tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir.

Kürtaj İçin Neler Gerekli

 

Kürtaj işlemi için hastanın onayı olması gerekir. Kürtaj olacak kadın 18 yaşını geçmiş ve bekâr ise kendi kararı yeterlidir. Hasta evli ise eş onayı da kürtaj gereklilikleri arasındadır. 18 yaşının altında kürtaj için çocuğun ebeveynlerinin izni gerekir. 16 yaş altı kürtaj için ise mahkeme kararı gereklidir.

 

Bunlarla birlikte kürtajın bir cerrahi müdahale olması nedeniyle yanınızda size eşlik edebilecek bir refakatçinizin olması da tavsiye edilir. İşlem öncesi konusunda doktorunuz size yeterli bilgi verecektir. Kürtaj merkezine gelmeden önce doktorunuzun size söylediği tüm gereklilikleri yerine getirmiş olmalısınız.

 

Kürtaj Öncesi Verilen İlaçlar Nelerdir?

 

Kürtaj işlemine başlamadan önce hastaya anestezi ilacı verilir. Genel anestezi uygulanması durumunda ağır cerrahi operasyonlarda tercih edilen narkoz desteği değil, sadece sedasyon ilanları uygulanıyor. Lokal anestezinin tercih edilmesi durumunda ise rahim ağzına uyuşturucu ilaç enjekte ediliyor. Bunun dışında kürtaj öncesi hazırlık aşamalarında herhangi bir ilaç kullanmanız gerekmez. İnternet ortamında kürtaj öncesinde hangi ilaçlar içilmeli gibi araştırmalar yapılıyor ancak herhangi bir ilaç kullanmanız gerekmiyor.

 

Aksine kullandığınız ilaçlar varsa, doktorunuza ve anestezi uzmanına mutlaka bu konuda bilgi vermelisiniz. Kürtajın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kürtaj öncesi hazırlık noktasında en önemli unsur, kullandığınız ilaçlara dair bilgi vermeniz oluyor. Çünkü doktorunuz bu durumda kürtajın gerçekleşeceği gün ilacınızı almayı bir günlüğüne bırakmanızı isteyebilir. Bununla birlikte varsa mevcut hastalıklarınız ve daha önce gördüğünüz tedaviler ile nelere alerjinizin olduğu gibi konularda da kürtaj öncesi hazırlık aşamasında mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

 

Öncelikle kürtaj işleminin yasalar kapsamında düzenlemeler ve sınırlamalar içerdiğinden söz etmek gerekiyor. Bu nedenle kürtaj öncesi hazırlık aşamasında sizden bazı izin belgeleri istenebilir. 18 yaşından büyük olan bekar kadınlardan bir izin belgesi talep edilmez çünkü kendi beyanları yasal kürtaj için yeterli olur. Ancak 18 yaşından büyük evli kadınlardan kürtaj için eşlerinin onay verdiğine dair izin belgesi istenir. Kadının 18 yaşından küçük olması durumunda, evli olup olmadığına bakılmaksızın izin belgesi ebeveynlerinden talep edilmektedir. Bu belgeler olmadan kürtaja başlanamayacağı için kürtaj öncesi hazırlık aşamasında istenen belgeleri de hazırlamış olmanız gerekiyor. Kürtajın yapılacağı gün yanınızda kimlik belgenizin de olması gerekir.

 

Kürtaj öncesinde hazırlamanız gereken farklı belgeler de olabilir. Sağlık kuruluşu ile görüştüğünüzde kürtaj öncesi hazırlık için sizden istenecek belgeler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilirsiniz. Aynı zamanda işlemden bir gün önce nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi konularda da tarafınıza mutlaka bilgi iletilecektir. Uyarıları ve önerileri ne kadar dikkate alırsanız, kürtaj süreci sizin için o kadar rahat bir biçimde atlatılır.

Mutlaka kürtaj öncesinde hastanın muayene edilmesi gerekir. Gebeliğin dış gebelik olup olmadığından rahim içerisinin kontrol edilmesine kadar pek çok nedene bağlı olarak kürtaj öncesi muayene büyük önem taşıyor. Bu muayene de kürtaj öncesi hazırlık aşamalarından biri olarak değerlendirilebilir. Doktor tarafından rahim içinin kontrolden geçirilmesi, kürtaja uygun olup olmadığının belirlenmesi, rahmin anatomik açıdan yapısının incelenmesi, kürtajdan önce ultrason muayenesi ya da vajinal muayeneyi zorunlu kılıyor.

 

Kürtaj kararının verilmesinin ardından uygun gün belirlenir ve kürtaj öncesi hazırlık aşamalarına geçilebilir. Kürtaj, cerrahi bir operasyon olmakla birlikte psikoloji açıdan da ele alınması gereken bir işlemdir.

 

Bu nedenle kürtaj için kadınların sağlık kuruluşuna bir tanıdıkları ile birlikte gelmelerinde fayda olacaktır. Ayrıca aynı gün taburcu olunduktan sonra araç kullanılması, verilen anestezi ilaçları nedeniyle önerilmiyor. Eve dönüş hazırlıklarının da bu bilgi doğrultusunda yapılmasında fayda olacaktır.

 

Olası bir komplikasyon ve kanama riski dikkate alınarak kişinin kan grubunun öğrenilmesi de gerekiyor. Şayet kan grubunuzu bilmiyorsanız, kürtaj öncesi hazırlık kapsamında mutlaka test yaptırarak kan grubunuzu öğrenmeniz ve sağlık kuruluşunda da ilgi personele kan grubunuzu bildirmelisiniz. Aşırı kanama gibi ciddi bir komplikasyonun meydana gelmesi durumunda, kan desteği verilmesi gerekebilir ve kan grubunuzun sağlık kuruluşu tarafından biliniyor olması ciddi bir zaman kazandırır. Bu nedenle kan grubunuzu öğrenmeniz çok önemlidir. Ayrıca kan uyuşmazlığının tespit edilmiş olması durumunda 72 saat içerisinde uyuşmazlık iğnesinin yapılması da gerekiyor.

 

Kürtaj nedir konusunda merak ettiklerinize Kürtaj yasak mı ve kürtaj sonrası konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

 

Şayet gebeliğe dair kontrollerinizin yapıldığı hastane dışında, farklı bir sağlık kuruluşunda kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, daha önce yapılan tetkiklerin sonuçlarını mutlaka yanınıza alın ve bu sonuçları doktorunuza iletin. Zira işlem öncesinde mutlaka vajinal muayene ya da ultrason muayenesi yapılacaktır. Ancak eski tetkiklerin de görülebilmesi, doktorunuzun rahim durumunu daha iyi değerlendirmesini sağlayabilir. Dolayısıyla kürtaj öncesi hazırlık işlemleri sırasında bu belgelerinizi de yanınızda bulunmalısınız.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu