jinekoloji -
Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar arasında yer alan siğiller, genital bölgede ortaya çıktığında genital siğil olarak adlandırılırlar. Human Papilloma virüsü ile ortaya çıkan siğil, verrükaya adı altında genital bölgede görülür. Cinsel partner sayısı fazla olan kişilerde sık görülen genital siğil, çeşitli hastalıklara da sebebiyet verebilir.

Genital Siğil Nedir?

Cinsel ilişkiyle bulaşma sıklığı yüksek olan hastalıklar arasında yer alan HPV, genital bölgede ortaya çıktığında genital siğil olarak adlandırılır. Enfeksiyon yapma potansiyeli oldukça yüksek olan genital siğiller; genelde oral, anal yada vajinal cinsel temasla bulaşmaktadır.
 

Genital Siğilin Bulaşmasında Risk Faktörleri Nelerdir?

Erken yaşta ilişkiye girmek
Farklı partnerlerle cinsel deneyimler
Korunmasız cinsel ilişkiler
Cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyonlara daha önce yakalanmış olmak
Bağışıklık sistemi zayıflığı gibi çeşitli risk faktörleri, genital siğilin ortaya çıkma ihtimalini daha da arttırmaktadır.

HPV Enfeksiyonu Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

 
Human papilloma, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Anatomik olarak açıklamak için kadın ve erkeğe göre HPV’nin görülebileceği yerleri aşağıda detaylandırdık.
 
Kadınlarda;
 
Perianal bölge
Vajina
Dış genital bölge
Serviks yani rahim ağzı
 
Erkeklerde;
 
Perianal bölge ve dış genital bölge
Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?
 
HPV’nin sebep olduğu genital siğiller, “illa ki belirti verecektir” diye bir kaide yoktur. Hiç belirti vermeden de ilerleyebilen genital siğillerle karşılaşabilmekteyiz. Ancak; deri üzerinde kabarık, yassı şeklinde, pembe ve kahve tonlarında et benine benzeyen kabartılar söz konusu ise genital siğilden söz etmek mümkün olabilir. Milimetrik olabilen genital siğiller bir süre sonra birkaç santime de ulaşabilir. Nodül olarak görülen genital siğillere ise genelde immunsupresif kişilerde yani bağışıklık sistemi baskılanan hastalarda rastlanılır.
 

Kadında genital siğil belirtileri

 
İç genital bölgede yer alan siğiller, kanamaya sebebiyet verebilir. Dış genital bölgedeki genital siğiller ise “kaşıntılar” ile kendini belli edebilir. Cinsel ilişki esnasında da kanayabilen genital siğillerin bulaşıcı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve prezervatif ile cinsel birliktelik kurmaya özen göstermelisiniz.
 

Erkeklerde genital siğil belirtileri

 
Testis başta olmak üzere; kasık ve makat bölgesinde görülebilen genital siğiller, nadir olsa da anüs veya idrar yolunda da oluşabilir.
 

Genital Siğilin Tanısı Nasıl Konur?

 
Şüpheli cinsel birliktelik sonrasında HPV bulaşması söz konusu olursa, lezyonun görülme süresi 3 hafta ila 24 aydır. Kişinin bağışıklık sistemi başta olmak üzere başka enfeksiyonların varlığı ise HPV’nin ortaya çıkışını hızlandırabilir. Genital siğilin tanısı ise fiziki muayene ile doktorun isteyebileceği HPV testi gibi testlerle konur.
 

HPV Testi ile Tanı

 
Anogenital siğilin varlığı, klinik muayene ile tespit edilebilirken atipik yani normal dışı görünümü olan vakalarda histopatolojik inceleme gerekebilir. Alınan doku örneğinde, eş zamanlı olarak HPV tipi değerlendirilebilir. Smear testi incelemesi ise klinik olarak siğil görülmeyen kadın hastalar için uygun olabilir. PCR ile HPV-DNA varlığına bakıldıktan sonra net sonuç belirlenebilir. Erkekte de yine multiplex PCR test ile üretral sürüntü alınır ve HPV varlığı değerlendirilebilir.
 

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
Genital siğilin tedavisi, doktor ve hastanın ortak kararı sonucunda yapılır. Genital siğil tedavisi için kullanılan yöntemler, ilaçlar ve kremler de genital siğilin derecesine ve bulunduğu alana göre değişiklik gösterebilir.
 

Siğillerin cerrahi olarak çıkartılması (Eksizyonel yöntemler)

 
Anogenital siğillerin yoğun ve iri kümelenmeler ( büyük kondilomlar) olması halinde cerrahi yöntemlere başvurulur. Eğer ki, genital sistemin görünür kısımlarında “büyük kondinomlar” varsa, eksizyonel yöntemlerle büyük parçalar çıkarılır ve medikal tedavilere ek olarak destrüktif yöntemlerle tedaviye devam edilir. Genel anestezi ve lokal anestezi altında yapılan cerrahi işlemlerde büyük kondilomalar “kesilerek” çıkartılabilir.
 

Yakıcı yöntemler ile siğil tedavisi (Destrüksiyon)

Elektrokoterizasyon (Elektrokoagülasyon, elektirikle yakma)

 
HPV odaklarının lokal anestezi altında yakılması işlemi, bipolar koter ile yapılır. Dış genital organlarda “görünen” kondilomların yok edilmesi için ideal bir yöntem olan elektrokoterizasyon işleminin tekrar edilmesi gerekebilir.
 

Kriyoterapi (Dondurma)

 
Likit nitrojen ile lezyon başta olmak üzere lezyon çevresini dondurma esasına dayalı olan kriyoterapi, genital siğil tedavisinde sıkça kullanılır. Elektrokoterizasyon yöntemine nazaran daha ağrısız ve kolay uygulanabilen kriyoterapi için anestezik ilaç yada enjeksiyon dahi gerekmez.
 

CO2 (Karbondioksit) lazer ablasyonu

 
Genital siğillerin tedavisi karbondioksit esaslı laser destrüksiyon ile sağlanabilir. İz kalma ihtimalinin neredeyse yok olduğu bu tedavi yönteminde “lokal anestezi” uygulanmaktadır.
 
Vajina çevresinde, içinde, rahim ağzında ve anüs etrafında bulunabilen genital siğiller; cinsel yolla bulaşan virüsler kapsamında değerlendirilir. Sıklıkla koyu kahverengi renkte olan genital siğiller, kibrit çöpü başı gibi farklı boylarda lezyonlar olarak adlandırılırlar. Koparıldığında kanayan ve daha sonra yayılan genital siğiller tiplerine ve neden oldukları hastalıklar sebebiyle mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar sınıflamasına girerler. İstanbul’da genital siğil tedavisi alanında adından sıkça söz ettiren Op. Dr. Öznur Dündar Akın; HPV tiplerini ve HPV’nin neden olduğu hastalıkları ele aldığı bu yazıda, genital siğilin tanısının nasıl konduğuna ve tedavisinin nasıl yapıldığına dair önemli bilgilere yer vermektedir.
 

HPV Tipleri Nelerdir? HPV’ler Hangi Hastalıklara Sebep Olurlar?

 
Kanserle ilişkilendirilen ve ilişkilendirilmeyen olarak ikiye ayrılan genital HPV tipleri, aşağıdaki gibidir;
 
Yüksek Riskli HPV: Rahim ağzında kanser öncüsü lezyon olarak bilinen TİP 16-18 başta olmak üzere kansere yol açan bu grup, yüksek riskli HPV olarak bilinir. Karsinojenik HPV olarak adlandırılan TİP 16-18 haricinde, TİP 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 de yüksek riskli HPV tipleri olarak bilinir.
 
Düşük Riskli HPV: Basit cilt lezyonlarına yol açan HPV’ler TİP 6-11 ‘dir. Düşük riskli HPV tiplerinin diğerleri ise 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 ‘dir.
 

Hangi HPV Tipi, Genital Siğillere Sebep Olur?

 
Cinsel temasla geçen bir hastalık olarak bilinen kondiloma yani genital siğile, HPV TİP6 ve 11 sebep olur. Ayrıca, 40-42-43-44-54-61-72-81-89’larda genital siğile sebebiyet verebilir.
 

Genital Siğil Nasıl Bulaşır? Ne Zaman Ortaya Çıkar?

 
Ciltten- cilde oral, anal ve genital cinsel temas ile bulaşan genital siğiller; oral seks yapıldığında ağız mukozasına bulaşabilir. Genital siğilin bulaşmasından sonra ortaya çıkışı ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bulaşma sonrasında genelde ilk 8 hafta içerisinde ortaya çıkan genital siğiller, bağışıklık sisteminin durumuna göre ileriki tarihlerde de görülebilir. Kadınlarda HPV virüsü, %40 dolaylarında bulaş olmasına rağmen siğil oluşumuna sebep olmayabilirler. Bağışıklık sistemi ile doğrudan ilintili olan HPV’de, %20 oranda agresif lezyonlar görülebilir.
 

Genital Siğilin Tanısı Nasıl Konulur?

 
Genital siğiller, genital mukozadan kaynaklanan düz, papüler yada pedünküle yapılar olarak bilinir. Genelde şikayet oluşturmayan genital siğiller, bulundukları yer ve boyut sebebiyle kaşıntı yada ağrıya sebep olabilirler. Kadınlarda genelde introitus yani vajina girişinde yer alan genital siğiller, anüs veya genital bölgenin diğer kısımlarında da görülebilir. Genital siğil teşhisi genelde klinisyen tarafından gözle muayene ile konulmaktadır. İncelemeler esnasında siğil;
 
Şüphe varsa
Standart tedavilere yanıt vermiyorsa
Tedavi sırasında da ilerliyorsa
Lezyonu tipik değilse
Renkli, şişkin ve yaralı görünümde ise
Hastanın bağışıklık sistemini baskılanmışsa biyopsi ile tanı yapılmalıdır.

Genital Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
HPV virüsünden kaynaklanan genital siğillerin tedavisi medikal ve cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Medikal tedavilerin yetersiz kalacağı siğiller için cerrahi tedaviler kesin çözüm sağlayabilir.
 

Cerrahi Tedaviler

Elektrokoterizasyon

 
Elektrokoterizasyon ile tek seferde “kalıcı” olarak yok edilebilen siğillerin tedavisinde lokal anesteziye başvurulur. Koterize edilen alanlarda iz kalma ihtimali yok denecek kadar azdır ve 20 gün sonra iyileşme görülür.
 

Kriyokoter

 
Lezyonları doğrudan destrükte etmeyi hedefleyen kriyokoter, dondurma işlevi görür. Dermatologların sıkça kullandığı kriyokoter yöntemi haricinde sprey kullanılarak da siğiller dondurulabilir.
 

Laser

 
Lezyonların lazer ışınları ile yok edildiği bu yöntemde, diğer cerrahi yöntemler gibi başarı sunar.
Call Now ButtonFiyat ve Randevu Ara