700 TL. Anestezili Kürtaj

Özel İstanbul Kürtaj Kliniği

7/24 Bilgi ve Randevu

0539 431 90 40

Kürtaj Bilgisi Gizliliğiniz Sağlanmaktadır.

Anestezili kürtaj nasıl olur?

Anestezili kürtaj nasıl olur

Yaşamında ilk defa kürtaj olacak kadınlar işlemin nasıl yapıldığını bilemedikleri için büyük korku yaşarlar. Bazı kadınlar daha önceden bu tür bir operasyon geçirmiş arkadaşlarından duydukları sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu bölümde anestezili kürtaj nasıl olur ayrıntıları ile anlatılmaktadır.

Genel anestezi ile kürtaj işlemi nasıl yapılır?

genel anestezi ile vakumlu kürtaj

Genel anestezi ile kürtaj yapılma işleminde genellikle kol üzerinden veya uygun damar bulunamazsa el üzerinden branül denilen damar yolu açmaya yarayan tıbbi materyal ile yapılır. Açılan bu damar yolundan genel anestezi için kullanılan ilaçlar size 10 veya 15 dakikalık anestezi sağlar.

Kürtaj işlemini görmez ve ağrı duymazsınız. 15 dakika istirahat edip yürüyerek gidersiniz. Kürtaj sonrası günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Vakumlu kürtaj konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işleminde anestezi altında vakum kürtaj yapılma yöntemi; kürtaj olmak isteyen kişi en az 4 veya 6 saat aç ve su içmeden yani oruç tutar gibi gelmelidir. Kürtaj öncesi tuvalete giderek mesane yani idrar torbasını boşaltır.

Kişi jinekolojik masaya alınır. Uygun steril koşullar sağlanır.

Genel anestezi uygulanacaksa kol veya el üzerinden damar yolu açılır. Anestezi ilaçları branül denilen aletin musluğundan verilir.

Jinekolojik masada yatan hastaya spekulum denilen alet vajinaya konulur biraz açılır sabitlenir. Rahim ağzı denilen cervix görülmesi sağlanır.

Vajina temizliği baticon betadine ile yapılarak steril ortam oluşturulur. Tek dişli tenekulum adı verilen alet ile cerviks rahim ağzına tutulur.

Kürtaj işleminde vakum kürtaj tekniği uygulayarak kazıma işlemi yapılmaz. Böylece ileride tekrar gebe kalmanız engelleyecek yapışıklıklar oluşması önlenir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj nasıl yapılır ve Kürtaj ilacı konulu yazılarımızdan da bakabilirsiniz.

Kürtaj işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Gebelik haftası ve daha önce sezeryan doğum yapmış olmaya bağlı veya ilk gebelik olmasına bağlı bu süre değişebilir.

Anestezili kürtaj nasıl olur – Kürtaj İşlemi Ağrılı mı?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Ağrılı mı? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardır. Kürtaj bazen isteye bağlı olarak, bazen de sağlıksal bir zorunluluk olarak uygulanır.

Kürtaj olmayı düşünen kişiler, uygulama öncesi kürtaj işlemi ağrılı mıdır diye araştırma yapmaktadır.

Bu sorunun cevabı kesin olarak şudur; her ne sebepten dolayı kürtaj işlemi uygulanırsa uygulansın genellikle ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü hastaya anestezi altında işlem uygulanır.

Kürtaj uygulamaları iki farklı anestezi altında uygulanır. Bunlar; genel anestezi ve lokal anestezidir.

Genellikle, kürtaj işleminde hangi anestezi türünün tercih edileceği uzman doktorlar tarafından kararlaştırılmaktadır. Çünkü bu cerrahi işlemde, hangi anestezi türünün tercih edileceği direkt olarak gebeliğin durumuna, gebeliğin yerleşimine ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ile bağlantılıdır.

Gebeliklerin sonlandırılması işlemi yasal olarak sınırlandırılmıştır ve yalnızca gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir.

Sağlıksal açıdan gerekli durumlarda, yasalar çerçevesinde bu süre aşılabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk haftalarında gerçekleştirilen kürtaj işlemi genel olarak lokal anestezi ile yani bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmektedir.

Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde yani 9. ya da 10. haftalarında genel anestezi altında gebelik sonlandırılmaktadır. Çünkü bu haftalarda bebek gelişimi başlamıştır ve bu haftalarda lokal anestezi ile kürtaj yapılması ağrıların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur – Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtaj, sanılanın aksine uzun süren bir işlem değil. Bir tür cerrahi operasyon olmasına rağmen kürtaj kaç saat sürer sorusunun cevabı yaklaşık 10 – 15 dakika olarak karşımıza çıkıyor.

Operasyon sırasında beklenmedik bir durum yaşanırsa, süre biraz daha uzayabiliyor. İşlem sonrasında hastanın günlük hayatına dönmesi oldukça kısa sürüyor.

Birkaç gün içerisinde herhangi bir ağrı ya da acı kalmıyor. Ancak, bu işlemin yaratacağı psikolojik etkilerin dikkatlice düşünülmesi gerekiyor.

İşlem öncesinde hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Anestezinin türüne doktor karar veriyor.

Anestezili kürtaj nasıl olur – Kürtaj Nasıl Yapılır?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Nasıl Yapılır? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Kürtaj uygulaması öncesinde ilk olarak hastaya jinekolojik muayene yapılır ve durum değerlendirmesi yapılır.

Eğer gebenin, kürtaj olmaya engel bir durumu yok ise, yasal süreler içerisinde ise kürtaj planlaması uzman jinekolog tarafından yapılır.

Kürtaj işlemi eğer genel anestezi ile yapılacaksa, durum hakkındaki ön bilgi hastaya verilir ve hasta bilgilendirmesi gerçekleştirilir. Sonrasında kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj işlemi için hasta steril olan, operasyonun gerçekleştirileceği yere alınır ve damar yolu açılır. Ardından, damar yolundan hastaya ilaç verilir ve hasta uyutulur.

Eğer hastaya genel anestezi değil; lokal anestezi yapılacaksa bölgesel uyuşturma yapılır. Kürtaj işlemlerinde, duyulacak tek acı; damar yolu açarken hissedilen iğnenin acısıdır.

Bunun dışında hasta, başka herhangi bir acı hissetmemektedir ve kürtaj işlemi çok kısa bir süre içerisinde acı hissi vermeden tamamlanmaktadır.

Hastanın uyutulmasından ya da bölgesel olarak uyuşturulmasından sonra, spekulum adlı bir alet yardımı ile hastanın vajeni açılır; rahim ağzının net olarak görülmesi sağlanır. Ardından, hastanın vajeni temizlenir.

Bu temizlik esnasında antiseptik özellikteki ürünler kullanılır. Daha sonra, teneculm isimli bir alet ile hastanın rahim ağzı çekilir ve rahimde düzlük sağlanır.

Böylelikle kürtaj işlemi için yani gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan şartlar sağlanmış olur. Bu aşamada, buji adı verilen çubuk ile rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebelik sonlandırılır.

Vakum enjektör yardımı ile dışarıya alınan gebelik materyali ile hastanın gebeliği son bulmuş olur.

Kürtaj işlemi, oldukça kısa sürede sonlandırılan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır.

Eğer hasta genel anestezi altında kürtaj oldu ise işlem sonrasında uyandırılır ve çoğu zaman yatış gerektirmeden taburcu edilir.

Güvenli Kürtaj Nasıl Olunur?

lokal anestezi ile vakumlu kürtaj

Genel anestezi ile vakumlu kürtaj yazımızda Güvenli kürtaj nasıl olur kısaca bakmakta fayda bulunmaktadır.

Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Güvenilir ve steril olmayan ortamlarda yapılan kürtajlar enfeksiyon – kanama – kısırlık ve ölümcül sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları ( Jinekolog ) tarafından yapılabilir.

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.

Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.

Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.

Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.

Güvenli Kürtaj için işlem öncesi ve sonrası doktorunuzun önerilerine uymak – ilaçlarınızı kullanmak ve kontrollerinizi yaptırmak önemlidir.

Kürtaj çeşitleri konusunda merak ettiklerinize Kürtaj video izle konulu sayfamızdan da bakabilirsiniz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleştirilir?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İşlemi Nerede Gerçekleştirilir? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj işlemi kısa süreli bir işlem olmasına karşılık son derece önemlidir.

Bunun için gerçekleştirilecek olan kurum ve yapacak olan doktorun seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Kürtaj sadece yasal olarak yetkisi olan hastane ve kliniklerde yetkili doktor ve personel tarafından yapılabilir.

Aksi durumda hastanın sağlığını tehlikeye atan bir durum oluşması kaçınılmaz bir hal alır.

Bundan dolayı kürtaj için seçeceğiniz hastanenin yasal olarak bu işlem izninin olduğundan ve hijyenik bir operasyon ortamı sunduğundan emin olmanız son derece önemlidir.

Operasyon sonrasında ve sırasında sorunlar oluşmasını engellemiş olursunuz. Kürtaj nerede yapılır sorusunun cevabı donanımlı ve yasal hastaneler  – tıp merkezleri olarak verilebilir.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj Sonrası Kanama Süresi ve Miktarı?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kanama hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj sonrası, bir hafta boyunca devam eden az miktardaki kanamalar normal sayılmaktadır ve herhangi bir müdahale gerektirmez.

Çünkü bu kanamalar günden güne azalacak ve kendiliğinden son bulacaktır. Az miktarda lekelenmeler ile birlikte, pıhtı şeklinde kanamaların da yaşanması normaldir fakat kanamaların gittikçe arttığı durumlarda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamileliğin 10. haftasına kadar yapılmış olan kürtaj işlemlerinde ilk 7 gün damla şeklinde kanamaların görülmesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu bahsi edilen kanama, pıhtı şeklinde olursa ya da parçalı şekilde gerçekleşirse doktora danışılmalıdır.

Bazı kürtaj işlemlerinden sonra hiç kanamanın görülmemesi de normaldir. Fakat kürtajdan sonraki 45 gün içerisinde, kadınların mutlaka regl olması gerekmektedir.

Eğer regl durumu olmazsa en kısa sürede doktora gidilmelidir. Çünkü kürtaj işlemi gerçekleştirilememiş olabilir.

Kürtaj operasyonunun hemen ardından, günde yaklaşık olarak beş ped harcanmasına neden olabilecek parçalı ve pıhtılı kanamanın olması ve bu söz konusu kanamanın 7 günden fazla sürmesi fetal ve plesental artıkların mevcut olduğunun göstergesidir.

Bunun da anlamı şudur ki; kürtaj sonrasında gebeliğe ait materyaller rahim içerisinde kalmıştır. Bu durumda, uzman doktora başvurulmalı ve ultrasonlu muayene gerçekleştirilmelidir.

Eğer gebeliğe ait parçaların rahimde kalması durumu var ise tekrardan kürtaj olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kanama durmayacaktır.

Kürtaj işleminden sonra klasik olarak; kadınlara ultrasonlu muayene yapılır ve gebeliğe ait tüm parçaların rahim içinden alındığından emin olunulur. Eğer bu kontrol yapılmaz ise istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Bu sebeple, mutlaka ultrasonlu görüntüleme yapılmalı ve kürtaj operasyonunun başarılı bir şekilde sonuca ulaştığı teyit edilmelidir. Aksi takdirde, özellikle erken dönem kürtaj işlemlerinin başarıya ulaşamama riski vardır, gebeliğin devam etmesi durumları yaşanabilmektedir.

Kürtaj işlemleri sonrasında, özellikler büyük gebeliklerde yapılan kürtaj operasyonu sonrasında yaklaşık olarak iki ayı bulan regl gecikmeleri normal sayılmaktadır. Bazı zamanlarda, demir aletler ile yapılan yani sharp kürtaj yöntemi ile yapılan operasyonlarda, rahim içi bezlerinin aşırı kanamasına bağlı olarak hiç adet görememe durumları yaşanabilmektedir.

Bu duruma; amenore denmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman; kürtaj operasyonu sonrasında 45 gün regl olunmazsa uzman doktora başvurmakta yarar bulunmaktadır.

Genel anestezi ile vakumlu kürtaj işlemi mutlaka steril koşulları olan merkezlerde uygulanmalıdır.

kürtaj anestezisi

Güvenilir ve yasal kürtaj sınırı 10 haftadır.

Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.

Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.

18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.

Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İşleminden Sonra Ağrı Olur mu?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz . Kürtaj uygulamaları, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir.

Çünkü bu işlem, her ne kadar kısa sürede sonlandırılıyor olsa da ciddi bir cerrahi işlemdir ve uzmanlık gerektirir.

İşlem sonrası komplikasyonların gelişmemesi için, ağrı hissinin duyulmaması için merdiven altı diye tabir edilen yerlerden kaçınmalı ve kürtaj işlemini yasal kliniklerde ya da hastanelerde yaptırmak gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, işlem sonrası bazı olası zararları bulunan bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak, kürtaj sonrasında hastalar ağrı yaşayabilmektedir fakat bu ağrılar kasılmalar şeklindedir ve regl sancısına benzetilmektedir.

Bu nedenle, cerrahi operasyon sonrası doktorlar, hastalara ağrı kesici ilaç ile tedavi uygularlar.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Anestezili Kürtaj İşleminde Ağrı Duyulur mu?

kürtaj çeşitleri vakumlu kürtaj

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Ağrı hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Anestezili kürtaj işleminde uygulanan anestezi 5 dakika süreli kısa etkili sedasyon – genel anestezi durumudur.

Anestezi altında yapılan kürtaj işleminde ağrı kesinlikle hissedilmez.  

Kürtaj işlemi için hastanın kürtaj ameliyatından 4-5 saat öncesine kadar aç ve susuz kalması gerekmektedir. 4-5 saat boyunca aç ve susuz kalma gerekliliği, kürtaj ameliyatına özel bir durum olmayıp, genel anestezi sebebiyledir.

Burada bahsettiğimiz genel anestezi, diğer ameliyatlarda uygulanan uzun ve ağır bir anestezi gibi değildir. Sedasyon anestezi dediğimiz çok hafif bir uyku halidir.

Ameliyatlardaki genel anesteziden farklıdır, çok düşük dozda ilaç verilmektedir ve hasta, kürtaj operasyonundan 5 dakika sonra gözlerini açıp, kendilerine gelmektedirler.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj Olmak Sağlığımı Etkiler mi?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Olmak hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj olan ya da kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok sorduğu ve endişelendiği soru; kürtaj olmak sağlığımı etkiler mi? sorusudur.

Normal şartlarda, kürtaj bazı riskleri bulunan cerrahi bir operasyondur fakat uzman hekimlerce dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiği sürece risklerin gerçekleşmesi oranı oldukça düşüktür ve dolayısı ile kadın sağlığını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlandırılması işlemidir fakat bu durum bir doğum kontrol yöntemiymiş gibi algılanmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için doğum kontrol önlemleri alınmalıdır.

Çünkü her ne kadar az da olsa kürtaj işlemlerinde risk bulunmaktadır. Ve bu işlemler, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır; oldukça ciddi operasyonlardır.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj Sonrasında Regl Kaç Gün Sonra Başlar?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Regl hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj bayanların korktuğu ve istemediği işlemlerden biridir.

Kürtaj yaptırmak zorunda kalan kadınların en merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında kanamadır. Kürtaj sonrası adet (regl) kanaması genellikle 45 gün sonra görülür.

Kanama 40 ile 45 gün arasında başlar.

Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.

Anestezili kürtaj nedir

Kürtaj ebe – hemşire – pratisyen doktor – uzman diplomasız ve yetkisiz  doktorlar tarafından yapılamaz.

Anestezili kürtaj nasıl olur ? – Kürtaj İçin En Uygun Hafta Nedir?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj İçin En Uygun Hafta hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj operasyonu için herhangi en uygun bir hafta bulunmamaktadır fakat risklerin en az olduğu kürtaj operasyonu, gebeliğin erken dönemleridir.

Anomalilerin olduğu durumlarda gebelik ne kadar ilerlemiş olursa olsun her haftada kürtaj gerçekleştirilebilir fakat kürtaja bağlı olarak söz konusu olan olası riskler de artış gösterir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir sorusunun devamında öğrenmek isteyebileceğiniz bir sonra ki soru da kürtaj için en uygun hafta olacaktır.

Kürtaj operasyonunda, gebelik ne kadar erkense ve bebek ne kadar küçükse risk de o kadar azdır.

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir, kürtaj gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonlar, ülkemizde 1983 yılından beri yasalar çerçevesinde, gebeliğin 10. haftasına kadar isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak değil; kimi zaman sağlıksal bir zorunluluk olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj, kadın sağlığı için ya da dünyaya gelecek olan bebeğin sahip olduğu sağlıksal sorunlar nedeni ile sonlandırılabilmektedir.

Bu nedenle gerçekleştirilecek olan kürtaj işlemlerinde herhangi bir yasal süre sınırlılığı bulunmamaktadır ve uzman hekimlerce gerekli görülen durumlarda yapılabilmektedir.

Kürtaj, sağlıklı olmayan bireylerin dünyaya gelmesini engellemek için, kadın sağlığını tehdit eden durumlarda ya da boş gebeliklerde uygulanabilmektedir.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler – Yeni Hamilelik 

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Yeni Hamilelik hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj işlemi, ister hamileliğin erken döneminde olsun, ister hamileliğin ilerleyen dönemlerinde olsun; ne zaman gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin oldukça önemli olan operasyonlardır.

Bu nedenle kürtaj işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Kürtaj işleminin sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli şey; ovulasyon dönemidir.

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin ya da çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmesi mümkün olmayan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Dolayısı ile kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak kadınların sağlığını ciddi olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu nedenle, kürtaj işleminin sonrasında ovulasyon dönemine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü; kürtaj operasyonundan yaklaşık olarak 20 gün sonra yumurtlama yani ovulasyon gerçekleşmektedir.

Bu durum, kadınların kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalmasına neden olabilmektedir. Yani, kürtaj operasyonu sonrasında tekrar hamile kalmamak için kadınların, kürtaj işleminin sonrasında 15. ile 20. günü arasında geçen zamanda, cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir.

Eğer kürtaj işleminden 45 gün geçmesine rağmen regl gerçekleşmiyor ise, bu kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Sonrası Yasaklar

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Sonrası Yasaklar hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .Kürtaj sonrası yapılmaması gereken şeyler şunlardır:

Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek iki hafta geçmedikçe yasaktır. Kürtaj sonrası regl dönemine benzer kanamalar görülmektedir.

Kürtaj sonrasında iki haftadan önce gerçekleşen cinsel ilişki kanamayı ve ağrıyı artırabilir.

Kürtaj sonrası kanamalarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır. Ped tercih edilmelidir.

Kürtajdan sonra araç kullanılmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar banyo yapılmamalıdır.

Kürtaj sonrası bulantılarından korunmak için ağır yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.

Denize, havuza, saunaya, küvete ve hamama girmek yasaktır.

En az iki ay gebe kalınmamalıdır.

Kürtajdan sonra doktor izin verene kadar yemek yenmemeli, su içilmemelidir.

Kürtaj işlemi için hastaneye tek başına gidilmemelidir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Stresli ortamlardan uzak kalınmalıdır.

Kürtaj sonrasında doktor izin verene kadar spor yapılmamalıdır.

Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Vajinal duş yapılmamalı ve vajina bölgesi sabun, duş jeli vb. ürünler kullanılarak kesinlikle yıkanmamalıdır.

Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.

genel anestezili kürtaj

Kürtaj Nedir ? – Kürtaj Yasası, Kürtaj İşlemi Kayıtlara Geçer mi?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Kürtaj Yasası hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Bu soruyu sıkça doktorumuza yönelten hastalarımız olduğu için buna bir açıklık getirmek istemekteyiz. Kürtaj işlemini yaptıran her kadın devlet tarafından hazırlanmış bir bilişim sistemi ile kayıt altına alınmaktadır.

Yasalar gereği bu kayıtların tutulması zorunludur. Bu kayıtların girişini yapmayan kuruluşlar yasa dışı kürtaj işlemi yaptırmış olmaktadırlar.

Ancak bu noktada bir parantez açmakta fayda görüyorum. Bu sistemden rahatsızlık duyan tüm hastalarımızın için rahatlatacak bir şey olduğunu düşünüyorum.

Bu bilişim sistemine kayıt olan hastaların verilerini kendilerinden başka ve sağlık bakanlığı bağlı hiç bir kuruluştan başkası görüntüleyememektedir. Yani hastanın aile yakınları veya kan bağı olan / olmayan, resmi bağı olan/olmayan kimse bu verilere erişememektedir.

Türkiye de Kürtaj Yasak mı?

Anestezili kürtaj nasıl olur yazımızda Türkiye de Kürtaj Yasak mı? hakkında kısa bilgilendirmeye bakabilirsiniz .

Evli olan hastalarda eğer gebeliği yasal süre olan 10 haftayı geçmemişse kürtaj işlemi yapılabilmektedir ancak yasa gereği eş rızası ve imzası işlem öncesinde sizden talep edilmektedir. Eşlerinin rızası olmadan evli hastalarımızın kürtaj işlemi yaptırmaları mümkün değildir.

Evli olmayan hastalarımız için belirtilen tek şart gebeliğinin yasal süreyi geçmemiş olmasıdır.

18 yaşından büyük reşit olmayan hastalar için kürtaj işleminin yapılabilmesi ailesinin rızası ve imzası işlem öncesinde talep edilmektedir.

Bekar ve reşit olan kadınlar içinse evli olmadıkları sürece kimsenin iznine ihtiyaç olmamasıyla birlikte isteğe bağlı kürtaj yapan hemen her yerde kendi rızasıyla kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur? nedir?

Güncel article Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri ,  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazımız  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri  kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Anestezili kürtaj nasıl olur? ne demek?

Güncel blog Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazı Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel Anestezili kürtaj nasıl olur? nedir?

Güncel yazımız  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazımız  Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri  kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Güncel yazı Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan yerler, Anestezili kürtaj nasıl olur? fiyatları , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? bilgilendirmesi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yerleri , Anestezili kürtaj nasıl olur? süresi , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan hastaneler , Anestezili kürtaj nasıl olur? yapan doktorlar kürtaj yapan yerler bilgilendirme amacı içermektedir.

Call Now ButtonFiyat ve Randevu